Piwo z minibrowaru – maszyny rozlewnicze

  Piwo z minibrowaru – maszyny rozlewnicze

  Piwo jest jednym z najbardziej znanych i uwielbianych wśród trunków. Jest kojarzone z miło spędzonymi chwilami, dobrym smakiem oraz całkiem przystępną dla nas ceną. Współcześnie na rynku możemy znaleźć tysiące odmiennych jego rodzai, co sprawia, że często trudno jest wybrać, które będzie dla nas idealne. Piwa ciemne, jasne, niskoalkoholowe, bezalkoholowe, pszeniczne czy owocowe, cały szereg wyrobów lepszej i gorszej jakości, jak to zdarza się z każdym produktem. Aby więc dobrać najlepszą opcję warto wiedzieć coś o piwie, jego warzeniu, rodzajach, kosztach, klasie oraz istotności miejsca warzenia. Najpopularniejsze są oczywiśćie browary koncernowe, czyli produkcja na szeroką skale; przeważnie są to napoje o niższej randze oraz cenie, gdyż produkcja oraz transport są dużo tańsze niż w przypadku piwa kraftowego, przez wielu nazywanego tym lepszym, staranniej warzonym. Czym w takim wypadku jest piwo kraftowe? Nazwa ta pochodzi od angielskiego wyrażenia „craft”, czyli sztuka rzemiosła. Jak nazwa wskazuje jest to wersja piwa robionego z zaangażowaniem oraz ogromną ilością poświęconego czasu. Wytwórcami tego rodzaju piwa są pasjonaci sztuki piwnej, dla których jakość i solidność przetworzenia jest najistotniejsza. Dlaczego? Ponieważ są to minibrowary, prywatne browary, produkowane na wąską skalę, są bardziej oryginalne w swoim smaku i zapachu. Właściciel minibrowaru jest zarazem jego producentem i osobą, która samodzielnie zajmuje się warzeniem. Zdarza się, że trudno jest zdefiniować piwo kraftowe gdyż nie ma dokładnych cech jakie powinno ono posiadać. Jednym z bardziej kluczowych elementów odróżniania jest miejsce oraz metodyka warzenia. Aby dane piwo mogło być nazwane piwem kraftowym musi być ono produkowane na własną rękę, w warunkach domowych, co tyczy się z staraniem o jakość, a nie ilość. Osoba zajmująca się produkcją piwa kraftowego powinien być znany z imienia i nazwiska, a nie być pod zarządem większej firmy, ma być to sztuka, tworzona według jedynej w swoim rodzaju receptury, a nie mechaniczna produkcja na szeroką skale. Nie może on także produkować, więcej niż 4000 hektolitrów w ciągu roku. Dobre piwo kraftowe kosztuje dużo więcej od piwa koncernowego, w sklepie nie zobaczymy takiego piwa w cenie 3 czy 6 złotych, jako że ,,krafty” są najczęściej tworzone z rzadkich i droższych składników. Smakosze są w stanie wydać nawet ok 20 złotych za mniejsze w poszukiwaniu czegoś odmiennego smakiem od piwa koncernowego. Przy zakupie należy jednak uważać, czy producent piwa koncernowego nie wykorzystuje tego terminu piwa kraftowego wyłącznie, aby zachęcić do kupna.

  Jak warzyć takie piwo? Wielbiciele sztuki piwnej są świadomi tego, że jest do tego potrzebny odpowiedni sprzęt, składniki takie jak: słód, chmiel, drożdże piwowarskie, ekstrakt słodowy oraz niemało czasu i cierpliwości. Samo warzenie zajmuje dość długo, mniej więcej pół dnia, natomiast proces fermentowania, aż od 4 do 6 tygodni. Jest wiele etapów produkcji. Po pierwsze, zacieranie, czyli doprowadzanie do odpowiedniej temperatury 65°C zacieru z wody i słodu. Następnie, etap filtracji czyli oddzielenie resztek ziarna od przetworu. Dalej, warzenie, ochładzanie i dodawanie drożdży. Na końcu oczywiście fermentacja, refermentacja i rozlew; gdy zaczynamy dystrybuować większe ilości piwa, lub zacząć swój minibrowar potrzebne będą maszyny rozlewnicze czy nalewarki. Proces produkcji takiego piwa wydaje się bardzo skomplikowany i jest to prawda, jednak należy pamiętać, że wystarczy chęć i zaangażowanie. Dla miłośników sztuki piwnej jest to tylko przyjemność, dlatego też, piwo kraftowe jest tak dobrej jakości.Stworzenie swojego minibrowaru wymaga założenia działalności gospodarczej i wyboru odpowiedniej lokalizacji a a także otrzymania koncesji. Dziś branża minibrowarów szybko się rozwija i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości będziemy mieli okazje obserwować jego dalszy rozkwit i piwną rewolucje. Produkowanie piwa samemu cały czas jest opłacalna; Koszt wytworzenia jednego piwa waha się w okolicach 2 złotych, w tym wypadku widzimy, że kosztuje ono mniej niż nabycie piwa w sklepie.

  Piwo kraftowe, tak samo jak wszystkie inne ma wiele gatunków w zależności takich czynników jak klasa, struktura, procent zawartego alkoholu, rodzaj fermentacji, poziom goryczki, kolor. Wyróżnia się piwo górnej fermentacji, trunek jest mocniejszy i bardziej bogaty w smak i aromat, piwo dolnej fermentacji natomiast jest bardziej delikatne. Piwo jasne lub ciemne, tutaj różnica leży w metodzie warzenia i składnikach. Mówi się także o piwach specjalnych, których nie da się przyporządkować do jednego typu, jako że cechują się one kombinacjami w zakresie warzenia, dodawania różnych składników. Na charakter piwa duży wpływa ma, wcześniej wspomniany słód, czyli podstawowy składnik piwa; to czy jest to słód jęczmienny, pszeniczny czy palony oraz proces jego produkcji, a także sama piana, która jest wyznacznikiem jakości.

  Jeśli chodzi o piwo kraftowe w Polsce, to jest to jedno z najlepszych na świecie, jednak wciąż mało popularne, ze względu na to, że piwowarzy wolą inwestować w produkcje niżeli w promocje swojego towaru, najczęściej jedyną wykorzystywaną reklamą jest marketing szeptany. Konsumenci coraz częściej decydują się kupić mniej, ale lepszej jakości alkoholu za większą cenę, niż wydawać pieniądze na tańsze piwa słabej jakości.

  Maszyny do piwa

   

  Komentarze są wyłączone.